Jeśli otrzymujesz wezwania do zapłaty z firmy windykacyjnej lub banku,  to uznanie, że nie warto nic z tym zrobić jest największym błędem. Być może otrzymałeś nakaz zapłaty lub pozew i uważasz, że wyrzucenie tych dokumentów do kosza na śmieci to jedyne słuszne miejsce dla tych „wydumanych kwot”. Zrób niewiele, aby ochronić swoje prawa.

 

Szanse na wygranie

Po pierwsze wiedz, że znakomita większość pozwów firm windykacyjnych jest obarczonych takimi brakami, że wygranie sprawy jest bardzo możliwe. To, że został wydany nakaz zapłaty nic nie oznacza jeśli chodzi o szanse na wygranie sprawy – o tym we wpisie: Nakaz zapłaty – sprzeciw od nakazu zapłaty to jedyna i wielka szansa . Przyjmij więc, że Twoja sprawa ma wielkie szanse na wygranie i daj wykorzystać tę szansę.

Termin

Jeśli jest to pismo z sądu, to zlekceważenie terminów na wniesienie sprzeciwu (14 dni od dnia odebrania z poczty/od listonosza) lub terminu do udzielenia odpowiedzi na pozew może słono kosztować. Dowiedzenie się po terminie o tym, że sprawa była wygrana jest najgorszym, co można powiedzieć Klientowi, który zgłosił się za późno. Jeśli nawet termin już minął, być może jeszcze nic nie jest stracone – kilka słów to takiej sytuacji we wpisie: Gdy o długu dowiadujesz się od komornika – jak to możliwe?

Nic nie akceptuj, nic nie podpisuj – najpierw skonsultuj

Wiedz, że rozmowy telefoniczne z firmami windykacyjnymi i bankami zazwyczaj są nagrywane. Wiedz także, iż windykator chce z Tobą zawrzeć ugodę po to, abyś zaakceptował dług. Nagranie rozmowy jest idealnym potwierdzeniem zawarcia ugody, a co za tym idzie, dowodem na przetrwanie biegu przedawnienia. Przed jakimkolwiek działaniem lepiej skonsultuj te „super oferty” bo pod tym działaniem może się kryć inny cel windykatora (przeczytaj: windykator proponuje ugodę – czy podpisać?) .

Zbierz wszystkie dokumenty

Doskonale wiemy, że listy i wezwania od windykatorów przesyłane są zazwyczaj listem zwykłym i często nie są nawet podpisane. Wiemy, że czasem ciężko się już połapać w tym kto w końcu kupił dług i dlaczego ktoś inny prowadzi egzekucję (o tym we wpisie: sprzedano dług a bank nadal prowadzi egzekucję – czy tak można?). Zbierz dokumenty, które posiadasz, wszystko może mieć duże znaczenie. Zbierz umowy, wypowiedzenia, wezwania do zapłaty, informacje o zamianie wierzyciela i sprzedaży długu, pozwy, nakazy zapłaty, zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, zawiadomienia o umorzeniu egzekucji a nawet koperty, w których zamieszone były ww. pisma.

Przygotuj się

Przygotuj się pod względem wiedzy, przygotuj się psychicznie, po prostu bądź przygotowany na to, że windykator w końcu będzie dochodził zapłaty długu. To nastąpi, więc warto, żebyś miał wsparcie w tej chwili – przeczytaj o nas: Kancelaria

One thought on “Wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej lub banku, nakaz zapłaty lub pozew – najgorsze co możesz zrobić, to nic nie zrobić”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *